Şimdi Başvur


Başvuru Süreci

Mentee, sözlük anlamı bir rehber, danışman ya da akıl hocasından ders alan kişidir. Aynı zamanda iş ile ilgili temel yetenekler, bilgi, deneyim vb. özellikler ile iş hayatındaki yarışta geride kalmamanın yollarını arayan bunun için mentora başvuran kişiye mentee denir.

Mentor, İsveççe bir kelime olup akıl hocası anlamına gelmektedir. Mentor daha az deneyimli bireylere destek olan, motivasyon sağlayan, tavsiyeler veren, bilgi ve deneyimlerini paylaşan kişidir. İyi bir mentor anlatmaya ve destek olmaya istekli, iletişimi düzgün ve yardım istenilen konuda yardım isteyen kişiden daha üstün seviyede bilgi sahibi olmalıdır.

Mentorluk ise hem mentorun hem de menteenin karşılıklı olarak fayda sağladığı süreçtir. Menteeler mentorlardan edindikleri bilgi ve tecrübelerle kişisel gelişimlerine katkı sağlayabilecek, gerek iş gerek sosyal hayatlarında karşılaşabilecekleri zorlukları önceden görebilme şansı elde edebilecek, bilgi edinmek istedikleri alanlarda, o alanda bilgi sahibi olan kişilerle tanışma fırsatı elde edebileceklerdir. Ayrıca bu sayede network ağlarını da genişletebilme şansı bulacaklardır. Mentorlar ise menteeler sayesinde bilgilerini pekiştirebilecek, iletişim becerilerini geliştirebileceklerdir.

Okulumuzun mentorluk projesi kapsamında ilk olarak başvuru sürecimiz olmaktadır. Bu projeye katılmak isteyen mentor ya da mentee adaylarının başvuru sürecinde formda belirttikleri talepler ve verdikleri cevaplar neticesinde uygun görülen mentee-mentor atamaları yapılacaktır. Başvuru sürecimiz bittikten sonra buluşma etkinliğiyle mentor ve mentee kaynaşması sağlanmaktadır. Yalnızca kendi mentor ya da menteeniz ile değil farklı birçok mentor ya da mentee ile de kaynaşma şansı elde edebilirsiniz. Tanışmalar yapıldıktan sonra birebir görüşmelerimiz için mentorler ve menteeler birbirleriyle irtibat halinde olmaları gerekmektedir. Mentor ve menteelerimizden ayda en az bir saat birebir görüşme yapabilmelerini beklemekteyiz. Bu görüşmeleri mentor ve menteeler haberleşerek kendilerine uygun şekilde ayarlamalılar. Görüşmelerden önce görüşmenin konusu belirlenip, hedef doğrultusunda çalışmaların yapılması projenin amacına ulaşması için uygun olacaktır. Ayrıca projemiz kapsamında bir mentorumuzun tecrübelerini yakından dinleyebileceğimiz, ona çalıştığı alanda aklımıza takılan soruları rahatça sorabileceğimiz sohbet havasında çeşitli ikramlarla gerçekleşen teatalklar; mentorlarımızın gönüllü olarak verdiği ve okulumuzda gerçekleşen Excel eğitimleri; Adler Koçluk Eğitim ve Yönetim Danışmalıktan koçluk fırsatı ve buna yönelik eğitimlerle beraber bir çok etkinlikte yapılmaktadır.