Hakkımızda

takım

Yıldız Teknik Üniversitesinde mezunların bilgi ve tecrübelerinin öğrencilerin kişisel kariyerlerinin gelişiminde kullanılması amacıyla; rektörlük, öğretim üyeleri, mezunlar ve öğrencilerin ortak çalışma içerisinde ortaya çıkan bir gönüllülük projesidir. Bu kapsamda; öğrenci ve mezun birlikteliği uzun vadede iş hayatınca Yıldız birlikteliği oluşturulması amaçlanır.

Diğer yandan ise; mezunların kendi aralarında oluşturdukları ağın genişletilmesine olanak sağlar. Yıl içerisinde gerçekleştirilen çeşitli organizasyonlar ile bu birliktelik oluşturulur ve pekiştirilir.

Vizyon

Türkiye’deki üniversiteler arasında mezun birlikteliği en gelişmiş, üniversitenin tüm bölümlerinde aktif olarak işleyişini gerçekleştiren, köklü yapıya sahip olan sürekli olarak fark ve değer yaratan, diğer üniversitelerin örnek aldığı, her aşamasıyla bir projeden daha fazlasını vaat eden bir yapıya sahip olmaktır.

Misyon

Mezunların; öğrenci ihtiyaçları ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak, öğrencilerin farkındalık oluşumunu ve istekliliğin artırılmasında onlara kendi tecrübeleri ile mentorluk yapabilmesi için uygun ortamı sağlamak.

Sıkça Sorulan Sorular

Mentorluk Projesi Nedir?

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mezunların bilgi ve tecrübelerinin öğrencilerin kişisel kariyerlerinin gelişiminde kullanılması amacıyla; rektörlük, öğretim üyeleri, mezunlar ve öğrencilerin ortak çalışma içerisinde ortaya çıkan bir gönüllülük projesidir.

Bu kapsamda; öğrenci ve mezun birlikteliği uzun vadede iş hayatınca Yıldız birlikteliği oluşturulması amaçlanır.

Kimler Mentor Olabilir?

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri ve Makine Mühendisliği lisans veya yüksek lisans bölümünden mezun olmuş, en az 3 yıl iş deneyimine sahip herkes projede mentor olabilir.

Kimler Mentee Olabilir?

Endüstri ve Makine Mühendisliği 1, 2, 3. ve 4. sınıfta okumakta olan öğrenciler projemize mentee olarak başvurabilirler.

Görüşmeler Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Görüşmelerin sıklığı Mentor ve Mentee’nin kontrolünde olmasına rağmen her ay en az 1 saatlik görüşme yapılmasını beklemekteyiz. Her görüşme için önceden konu belirlemeli ve yıllık hedef doğrultusunda çalışmalar yapılmalıdır.

Proje ekibi her yıl danışmanlarla yapılan çalışma sonuçlarına göre mentor ve menteelere çalışma planı göndermektedir.

Mentorluk Projesi Ücretli Bir Servis Mi?

Mentorluk Projesi, Yıldız Teknik Üniversitesi mezun ve öğrencilerini bir araya getirerek Yıldız bağlılığını artırmaya ve öğrencilerin kariyer gelişimlerine fayda sağlamayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Proje üyeleri tamamen gönüllülük esaslı olarak projede çalışmaktadırlar.